0

Archiwa komercyjne – przechowawcy akt osobowych i płacowych

Przeglądając stronę Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych można natrafić na „Ewidencję przechowawców akt osobowych i płacowych”. Niewiele wiadomo mi o tego rodzaju archiwach i mam wrażenie, że w dyskusjach archiwalnych rzadko pojawiają się ich przedstawiciele. Kontakty z tym środowiskiem mam rzadkie więc moja wiedza o ich pracy jest dosyć szczątkowa. Ponieważ w ewidencji jest trochę danych, postanowiłem się im nieco bliżej przyjrzeć.

W 2003 roku weszły w życie przepisy normujące sferę wcześniej pozostawioną „niewidzialnej ręce rynku” tj. prowadzenie prywatnych archiwów przechowujących akta osobowe i płacowe pracodawców[i].

Na początek wykres przedstawiający ilość wpisów i wyrejestrowań z ewidencji przechowawców rozbiciu na poszczególne lata. Od razu dostrzegamy, że po trzech pierwszych latach boomu na „archiwa prywatne” w kolejnych latach nowe wpisane archiwa mniej więcej utrzymują się na podobnym poziomie i przeważają nad wykreśleniem firmy z rejestru. Wyjątkiem jest rok 2013 w którym większą ilość archiwów wyrejestrowano niż wpisano do ewidencji, choć różnicy jest niewielka – 2 pracodawców.

Aby poprawnie ocenić dane należy zauważyć, że z ogólnej liczby 319 wpisów, część dotyczy tych samych podmiotów a tylko rejestrujących działalność w różnych województwach. Wykreślone zostały co najmniej 103 wpisy a ok. 70 archiwów prawdopodobnie nie prowadzi działalności. Pozostało by więc  ok. 150 archiwów przechowujących dokumentację.

 

Rozmieszczenie funkcjonujących archiwów przechowawców

Rozmieszczenie archiwów wykreślonych z ewidencji przechowawców

Zdaje się, że największa rywalizacji między podmiotami miała miejsce w województwach opolskim i pomorskim. Za to w podlaskim wszystkie zarejestrowane podmioty nadal działają.

% przechowawców nadal działających spośród wszystkich zarejestrowanych w danym województwie

Aktualna liczba archiwów wg. województw.

Ilość archiwów przechowawców działających w województwie

 

Z bazy https://ewidencja.warszawa.ap.gov.pl/ pobrałem informacje o wielkości zasobu poszczególnych archiwów, wg. ilości przechowywanych akt pracodawców.

Można podzielić je na następujące grupy wg. wielkości zasobu:

ilość pracodawców

Ilość archiwów w grupie

1 podmiot

8

od 2 do 10

28

od 11 do 50

46

od 51 do 100

23

od 101 do 500

35

powyżej 500

7

Zasób archiwów komercyjnych (ilość przechowywanych podmiotów)

Średnio największe archiwa znajdują się w 2 województwach nadmorskich, lubelskim, małopolskim ale największe w opolskim.

Średni zasób archiwum

Czasami jednak statystyka może być myląca. Oto lokalizacja największych archiwów (obok ikony podano wielkość zasobu).

Lokalizacja największych archiwów

Źródła danych:

www.archiwa.gov.pl/pl/dla-uzytkownikow/dokumentacja-pracownicza/2016-05-04-13-45-19

www.ewidencja.warszawa.ap.gov.pl

Przypisy:

[i] Ustawa z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. (Dz.U. 2002 nr 241 poz. 2074)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.