Archiwa państwowe – centrale a oddziały [Mapy]

Ostatnie dobre wieści o losach oddziału nowosądeckiego Archiwum Narodowego w Krakowie (https://sadeczanin.info/wiadomosci/jest-decyzja-budowa-nowej-siedziby-dla-oddzialu-archiwum-narodowego-w-nowym-saczu-udalo)  skłoniły mnie do dokończenia pracy nad mapami przedstawiającymi położenie oddziałów archiwów państwowych i ich centrali.

Interesowało mnie przedstawienie jak wyglądała by mapa archiwów państwowych, gdyby zlikwidować wszystkie ich oddziały. Mapy zostały podzielone na poligony Woronoja, co oznacza, że z każdego miejsca położonego w danym poligonie jest najbliżej w linii prostej  właśnie do archiwum znajdujacego się w jego centrum. Oczywiście podział ten nie uwzględnia rzeczywistych  możliwości komunikacyjnych, jednak mimo wszystko może być pomocny przy analizowaniu struktury geograficznej archiwów państwowych. Przygotowałem po dwie wersje map osobno dla samych głównych siedzib archiwów państwowych i oddzielnie dla wszystkich lokalizacji zarówno central jak i oddziałów. Pary te umieściłem na dwóch mapach podkładowych: pierwsza przedstawiająca podział administracyjny Polski a druga właściwość terytorialna poszczególnych archiwów.

Moim zdaniem widać, że tylko przy istnieniu oddziałów obecny zasięg terytorialny poszczególnych archiwów ma sens. Zapraszam do własnych analiz.

Mapy centrali i oddziałów archiwów państwowych:

Mapa centrali i oddziałów, na podkładzie podziału administracyjnego kraju
Mapa centrali i oddziałów z właściwością terytorialną archiwów państwowych
Mapa tylko centrali archiwów państwowych, na podkładzie podziału administracyjnego kraju
Mapa centrali z właściwością terytorialną archiwów państwowych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.